Devět pravd o golfu / 6. pravda: Pomáhá ekonomickému růstuVýsledky, medaile a žebříčky nejsou jedinými měřítky sportu. Golf prokazuje dlouhodobě rovněž svoji hodnotu pro ekonomický vývoj. A to mnohem významněji, než se dříve odhadovalo.

Hodnotu golfu a jiných sportů v rámci společnosti však nelze nalézt v Systému národních účtů (SNA) vytvořených Organizací spojených národů (OSN), který obvykle porovnává různá odvětví po ekonomické stránce. Proto byl v OSN vytvořen tzv. Satelitní účet, aby bylo možné poměřit i odvětví nedefinovaná v SNA.

Již v roce 2015 se tak golf stal prvním sportem, který tímto způsobem provedl studii k určení důležitosti sportu v rámci ekonomiky a k formování budoucích vztahů se státem. Nezávislý britský průzkum tak mimo jiné zjistil, že tamní golfisté utratili v roce 2014 celkem 4,3 miliard liber, což činilo 14 % všech výdajů na sport. To ve výsledku přineslo 990 miliónů liber zaplacených na daních.

Hrubá přidaná hodnota golfu - měřeno mzdami a ziskem v rámci ekonomiky - byla vypočítána na dvě miliardy, což je 7% hrubé přidané hodnoty celého britského sportu. Z průzkumu také vyplynulo, že golfový průmysl ve Velké Británii zaměstnává 74.480 lidí, přičemž jedna třetina z nich je zaměstnána přímo v golfových zařízeních v Anglii, Walesu, Skotsku a Severním Irsku. Obrat britského golfového průmyslu tak byl již v roce 2014 odhadován až na 10,3 miliardy liber.

V roce 2016 se pokusili o obdobný přístup k určení hodnoty golfu v rámci USA. Průzkum spočítal, že americká „golfová ekonomika“ vytvořila hodnotu 84 miliard USD ve zboží a službách. Z toho 49 miliard přímo (provoz zařízení, investice do hřišť, hráčské potřeby, turnaje a charita), 39 miliard v rámci investic do realit a cestovního ruchu. Na charitativní účely přispěl golf částkou 3,9 miliard USD. Celkový hospodářský přínos golfového odvětví pro americkou ekonomiku v tom roce činil 191,9 miliard a pomáhal tak zajistit zaměstnání pro 1,9 miliónů lidí.


FOTO: Oldřich Drnec


Zajímavosti

Golf trochu jinak – jeho odnože a kombinace (2.)

V prvním díle jsme vám v závěru loňského roku představili několik odnoží a kombinací golfu, které se snaží využít atraktivity našeho sportu v jiném prostředí, nebo při společné soutěži s jinými...

všechny zajímavosti

Víte, že

Golfový míček

První golfové míčky byly kožené, plněné peřím. Dnes se golfový míček nesmí znatelně lišit od koule, jeho průměr nesmí být menší než 42,67 mm a nesmí vážit více než 45,93 g. Zajímavostí je, že golfový míček inspiroval za 2. světové války britské konstruktéry k vývoji speciálních skákajících pum pro ničení německých přehrad.

číst další

Hřiště

Navštivte jedno z 111 hřišť

Navštivte jedno
z 111 hřišť

Zde nalezneš golfová hřitě zapojená do Bav se golfem...

všechna hřiště

Akce pro veřejnost

Den otevřených dveří na Ostravici

Golf & Ski Resort Ostravice

přehled akcí
© Bav se golfem 2021

 

Zadej lokalitu

 

Po zadání tvé lokality ti zobrazíme nabídku nejbližších golfových hrišť. Najdi si svůj balíček a začni hrát golf!

Loading...

Pokračujte zde