Devět pravd o golfu / 7. pravda: Projevuje oddanost olympijským cílůmMezinárodní olympijský výbor (MOV) považuje golf za jednotně organizovaný s jasným vedením i důkladným dodržováním zachování čistého sportu. Návrat golfu do olympijské rodiny byl znovu ohlášen na 121. zasedání Mezinárodního olympijského výboru v Kodani v roce 2009.

Byl to výsledek dvouleté vytrvalé golfové kampaně, která měla MOV dokázat, že špičkový golf hrají profesionální sportovci, kteří jsou připravení se utkat o olympijské medaile.

Přední golfisté se také stali ambasadory pro návrat golfu mezi olympijské sporty – aktivní v tomto směru byli především Padraig Harrington, Michelle Wie, Suzann Pettersen z Norska a Matteo Manassero.

V golfu se bojovalo po dlouhé pauze o cenné medaile již na Olympijských hrách mládeže v čínském Nankingu v roce 2014. Golf byl také mezi 32 sporty na Olympijských her mládeže v Argentině v roce 2018 (Český golfista Václav Tichý zde obsadil dělené páté místo).

Na Olympiádě v Riu 2016 získali medaili ve hře na rány hráči a hráčky patřící mezi světovou golfovou elitu ze šesti různých zemí světa – Muži: 1. Justin Rose (Británie), 2. Henrik Stenson (Švédsko), 3. Matt Kuchar (USA). Ženy: 1. Inbee Park (Korejská republika), 2. Lydia Ko (Nový Zéland), 3. Shanshan Feng (Čína). Soutěže se zúčastnila i česká reprezentantka Klára Spilková.

Podle údajů MOV měla soutěž dosah na 166 milionů televizních diváků. Na sociálních sítích byl golf monitorován jako sedmý nejúspěšnější sport z dvaceti sledovaných podle diváckého zájmu.

Mezinárodní olympijský výbor potvrdil, že golf bude zařazen rovněž do programu Olympijských her v Tokiu (přesunuty na 2021) a Paříži (2024), golf navíc nadále aktivně usiluje o účast na Paralympijských hrách.

MOV financuje nejrůznější programy skrze Olympijskou Solidaritu, která pomáhá Národním olympijským výborům (NOCs) se zlepšováním přípravy jejich sportovců včetně golfistů. Rozpočet fondu v posledních třech letech poprvé překročil půl miliardu dolarů.

  • Golf se vrátil mezi letní olympijské sporty v Riu 2016. Součástí Her byl již v Paříži (1900) a v St. Louis (1904).
  • Mezinárodní olympijský výbor uznává Mezinárodní Golfovou Federaci (IGF) jako orgán, který řídí olympijský golf a její postupy odpovídají olympijské chartě.
  • Golf funguje v souladu se Světovou antidopingovou agenturou (WADA).
  • Golf je unikátní v tom, že ho spravují dvě spolupracující organizace: Přední postavení R&A ve světovém golfu sahá až do roku 1754, v případě USGA do roku 1894.
  • Národní federace ve 143 zemích spolupracují s R&A. Pod USGA spadají Spojené státy a Mexiko.
  • R&A a USGA organizují čtyři major turnaje pro ženy a muže.


Zajímavosti

Devět pravd o golfu / 8. pravda: Představuje rozvoj amatérského sportu

Amatérský status je zakotven v golfových pravidlech, aby bylo zřejmé rozdělení na amatérský a profesionální golf. Díky přiměřeným omezením povzbuzují pravidla amatérské golfisty k tomu, aby se soustředili na samotnou hru a ne na...

všechny zajímavosti

Víte, že

Driving Range

Kroky začínajících hráčů směřují nejčastěji na driving range. Jedná se o cvičnou louku s řadou odpališť, kde bok po boku trénují jak profesionálové, tak začátečníci. Začínající golfisté odpalují ze speciálních rohoží, naopak zkušení hráči preferují hrát své míčky z trávy. Při odpalování z trávy je nutné přesně dodržet pokyny hřiště a míče odpalovat pouze z vyznačených míst.

číst další

Hřiště

Navštivte jedno z 111 hřišť

Navštivte jedno
z 111 hřišť

Zde nalezneš golfová hřitě zapojená do Bav se golfem...

všechna hřiště

Akce pro veřejnost

DEN Bav se golfem

Golf Resort Lipiny

přehled akcí
© Bav se golfem 2020

 

Zadej lokalitu

 

Po zadání tvé lokality ti zobrazíme nabídku nejbližších golfových hrišť. Najdi si svůj balíček a začni hrát golf!

Loading...

Pokračujte zde