Devět pravd o golfu / 8. pravda: Představuje rozvoj amatérského sportuAmatérský status je zakotven v golfových pravidlech, aby bylo zřejmé rozdělení na amatérský a profesionální golf. Díky přiměřeným omezením povzbuzují pravidla amatérské golfisty k tomu, aby se soustředili na samotnou hru a ne na finanční zisk.

Více než sto let jsou v golfu organizované OPEN turnaje. Prvním bylo The Amateur Championship v roce 1885, od roku 1893 se hraje Women's British Open Amateur Championship. Od roku 1895 se hrají jak US Amateur, tak i US Women's Amateur.

Mezinárodní golfová federace založila také World Amateur Team Championship hrané každé dva roky - mužské se organizuje od roku 1958, ženské od roku 1964. Kvalita soutěže se dá srovnávat se světovými šampionáty v jiných sportech. Šampionát se konal již v 25 zemích na území Asijsko-pacifického regionu, Latinské Ameriky, Evropy i Afriky.

Po úspěšném spuštění Oficiálního světového golfového žebříčku (OWGR) v profesionálním golfu byl v roce 2007 spuštěn také podobný žebříček pro amatéry. Světový amatérský golfový žebříček (WAGR) je společně spravován evropskou R&A a americkou USGA.

Mužský žebříček zahrnuje 2500 turnajů a figuruje v něm aktuálně přes 6600 hráčů ze 100 zemí světa. Do ženského žebříčku se započítává celkem 1400 turnajů a je v něm zařazeno téměř 3300 golfistek ze 70 zemí.

Rory McIlroy, Lydia Ko a Jordan Spieth dokázali být amatérskými jedničkami a později se dostali i na čelo profesionálních žebříčků.

V posledním období byly založeny tři každoročně hrané nové amatérské šampionáty, které jsou potvrzením výrazných investic do elitního amatérského golfu:

  • v roce 2009 spojila síly R&A, turnaj Masters a Asijsko-pacifická golfová konfederace (APGC) a vznikl šampionát Asia-Pacific Amateur Championship, kde hrají hráči ze 41 zemí
  • v roce 2015 R&A, USGA a turnaj Masters a iniciovali nový turnaj Latin America Amateur Championship, který má povzbudit konkurenci napříč Jižní a Centrální Amerikou, Mexikem a Karibikem
  • úspěšně se také podařilo v roce 2018 spustit turnaj Women's Amateur Asia-Pacific Championship, vytvořený R&A a APGC. Tento turnaj má podpořit elitní amatérský ženský golf v Asii. V prvním ročníku turnaje hrálo 83 hráček, přičemž téměř 60 % bylo mladších 18 let.

Přicházejí ale i další investice do amatérského golfu. V roce 2019 se tak uskutečnil první ročník Augusta National Women's Amateur Championship.

Co se juniorského golfu týče, snaha inspirovat mladé hráče k mezinárodnímu soutěžení odstartovala již od roku 1994 díky turnaji The R&A Junior Open, které se koná každé dva roky před slavným The Open Championship a svede do společné soutěže vždy 150 hráčů pod 16 let z 80 zemí.

Na golf se často odkazuje jako na sport, který buduje v hráčích sílu charakteru. Učí integritě, respektu, ohledu na ostatní, sebekontrole a tomu, jak se vyrovnávat s nepřízní osudu či nesnázemi.


Zajímavosti

Golf v podzámčí: nádherná zkušenost v krásném prostředí

Golfová hřiště v České republice dokážou překvapit svou rozmanitostí. Hraje se v místech, která prošla důkladnou rekultivací, v krásně zasazených místech v horách a podhůří, předměstí velkých městských...

všechny zajímavosti

Víte, že

Golfová obuv

Golfová obuv je obuv speciálně upravená pro hraní golfu. Úpravy spočívají ve zpevnění podrážky i kůže boty. Na podrážce pak také často bývají hřeby nebo kolíky z plastu nebo kovu, tzv. spiky, které hráčům zaručují stabilitu při odpalu.

číst další

Hřiště

Navštivte jedno z 112 hřišť

Navštivte jedno
z 112 hřišť

Zde nalezneš golfová hřitě zapojená do Bav se golfem...

všechna hřiště

Akce pro veřejnost

Den žen na golfu na Hluboké

Zámecký Golf Resort Hluboká

přehled akcí
© Bav se golfem 2021

 

Zadej lokalitu

 

Po zadání tvé lokality ti zobrazíme nabídku nejbližších golfových hrišť. Najdi si svůj balíček a začni hrát golf!

Loading...

Pokračujte zde