Průvodce golfovým vybavením / 2. – MíčNež se nováček pustí do golfu, získá základní informace o výstroji. S jakým vybavením se vlastně hraje a v čem na golf vyrazit? Jak už pravidla napovídají, hra spočívá v hraní míčem holemi z odpaliště do jamky. Hůl a míč jsou tedy naprosto základní věci, které každý golfista potřebuje, aby mohl hrát.

Pokud dosud nevlastníte svoje vybavení, nemusíte mít obavy - hole vám na hřišti zapůjčí a košík s tréninkovými míčky na tréninkové plochy si můžete zakoupit na recepci. Ceny se liší hřiště od hřiště, v průměru za jeden tréninkový míč zaplatíte do 2 Kč/ks, ale často jde o částku nižší.

Zapůjčené „drivingové“ míče bývají označené practice či dvěma pruhy a jsou určené výhradně pro trénink, tedy hru mimo hřiště. Až na výjimky mívají nižší kvalitu než míčky určené pro hru, které jsou obvykle složené z více vrstev.

Právě počet vrstev - stejně jako použité technologie - mají významný vliv na tvrdost míčů, letové vlastnosti a na celkovou kvalitu hry. Existují dokonce i míče vyrobené z pěny a plastu, které mají velmi omezené letové vlastnosti a využívají se například pro golfové začátky u malých dětí, případně na trénink v omezeném prostoru.

Golfové míče historicky prošly velkým vývojem. První míčky byly ze dřeva, později se přešlo na péřové míče potažené kůží, v 19. století se začal využívat kaučuk. Dnes je většinou míč složen z gumového (případně titanová a wolframová) jádra, které je potaženo několika vrstvami, přičemž ta povrchová je vybavena dimply, což je 300-500 vylisovaných důlků. Existují měkčí varianty pro lepší kontrolu míče, tvrdší naopak snižují nechtěné rotace.

Většina používaných míčů je obvykle třívrstvá, ty špičkové pro nejlepší hráče mají čtyři vrstvy, ale vyrábí se již také pětivrstvé míče.

Nových míčů lze najít v obchodech na výběr ohromnou škálu od 25 Kč/ks pro naprosté začátečníky až po míče určené pro výkonnostní hráče v ceně přesahující 150 Kč/ks.

Na takřka každém hřišti však také naleznete možnost zakoupit za velmi sníženou cenu míče hrané, nalezené na hřišti, případně vylovené z vodních překážek. V golfových prodejnách a internetu je možno zakoupit také míče recyklované.

Míč musí splňovat Pravidla golfu: nesmí vážit více než 45,93 gramů a jeho průměr nesmí být menší než 42,67 milimetrů.


FOTO: Oldřich Drnec


Zajímavosti

Golf na olympiádě (3.): Ondřej Lieser vstoupí do her po boku světových hvězd

V pátek 23. července budou zahájeny v Tokiu Letní olympijské hry, golfový turnaj mužů odstartuje o šest dnů později. Mezi 60 vyvolenými, kteří se budou ucházet o tři medaile, bude i český golfista Ondřej Lieser. Pro devětadvacetiletého člena European...

všechny zajímavosti

Víte, že

Barevné kolíky

Všude na světě se používají k označení překážek na hřišti kolíky stejné barvy. Na hřišti nejčastěji najdete kolíky bílé barvy značící hranici hřišti, tzv. out ouf bounds, kolíky červené barvy vymezující podélnou vodní překážku nebo kolíky žluté barvy ohraničující příčnou vodní překážku. Během sportovních turnajů se mohou hranice překážek zdůrazňovat barevným sprejem nastříkaným na zemi.

číst další

Hřiště

Navštivte jedno z 112 hřišť

Navštivte jedno
z 112 hřišť

Zde nalezneš golfová hřitě zapojená do Bav se golfem...

všechna hřiště

Akce pro veřejnost

Pojď si s námi zkusit golf

GCC Svobodné Hamry

přehled akcí
© Bav se golfem 2021

 

Zadej lokalitu

 

Po zadání tvé lokality ti zobrazíme nabídku nejbližších golfových hrišť. Najdi si svůj balíček a začni hrát golf!

Loading...

Pokračujte zde