Golfové knihy a filmy – zdroje zábavy i poučení



Golf je celosvětovým fenoménem, kterému je věnována pozornost mimo jiné i v oblasti literatury a filmu. Také v České republice vyšla už řada knih s golfovou tématikou a nadcházející zimní měsíce mohou být ideálním obdobím k jejich přečtení, či ke shlédnutí filmů s golfovou tématikou.

Zřejmě u žádného jiného sportu nevychází takové množství publikací věnující se výuce rekreačních sportovců. Ovšem základní golfovou knihou, kterou by měl mít automaticky každý hráč v bagu, jsou celosvětově platná Pravidla golfu. Pokud budete brát golf vážně, často (a rádi) v nich budete listovat.

Pokud se chcete soustředit na zlepšení své hry, naleznete v českých knihkupectvích a antikvariátech poměrně slušný výběr, často přímo od hráčů a trenérů počínaje těmi nejslavnějšími až po ty tuzemské. Zvláště blížící se Vánoce jsou navíc ideálním obdobím, jak udělat radost z golfového dárku.

Pokud byste raději golfovou beletrii, budete muset více zapátrat. Z anglických originálů ale byla už přeložena do češtiny celá řada skutečných skvostů, od kterých nadšení hráči nemohou odtrhnout oči. Za všechny stačí připomenout tituly Marka Frosta (Golfový sen, Zápas) popisující na strhujících příbězích významné dějinné okamžiky, či Harveye Penicka (Červená kniha golfu a Když hraješ golf, jsi můj přítel), spojující výukové prvky s reálnými golfovými minipříběhy.

Pro milovníky životních příběhů se nabízí příběh golfové legendy s jasným názvem Tiger Woods (2018), obdivovatelé krásných hřišť určitě ocení výpravnou publikaci 1001 golfových jamek z celého světa (2009).

Ovšem i v českém prostředí vyšla už řada titulů věnující se golfovým hřištím či třeba historickému vývoji, jakým zdejší golf prošel. Zkuste zapátrat například po faktografickém titulu Golfová hra v proměnách času od Andreje Halady z roku 2017. Pokud chcete hru přiblížit těm nejmenším, poohlédněte se po vydařené letošní novince Golf pro děti, která provází prvními kroky krásné sportovní disciplíny.

Dokonce vznikla už i řada detektivních příběhů, odehrávajících se na českých golfových hřišť, především z dílny Jaroslava Kuťáka, kde soukromý detektiv Karel Schwarz řeší případy násilných činů v dobře známých reáliích. Vraždu klubové šampiónky dostala do knižní podoby někdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová ve svém příběhu Mrtvá z golfového hřiště (2015).

Dlouhé zimní večery budou ideální možností jak k četbě, tak ke shlédnutí golfových filmů. Jak už to bývá – některé jsou vydařenější, některé méně. O legendárním Boby Jonesovi vypráví film Odpal génia (2004), zřejmě o nejméně očekávaném vítězství v historii US Open se dozvíte ve snímku Golfový sen (2005), již legendou se stal Zelený svět (1996), ale dobře se pobavíte rozhodně také u všech dílů ztřeštěné komedie Caddyshack (2000-2008), při Legendě o slavném návratu (2000), nebo Šťastný Gilmoure (1996). Film Tommy’s Honour (2016) se vrací do golfových prvopočátků.

V české kinematografii se s golfovou tématikou příliš nepotkáte, výjimečným počinem z golfového prostředí byl film Veni, vidi, vici (2009).


FOTO: Oldřich Drnec


Zajímavosti

Golfová hřiště v tuzemsku: velký výběr po celé republice

Brzy bude po zimě a opět vyrazíme na golf. Víte, že na území České republiky máme na výběr ze 105 znormovaných hřišť? Ale nejde pouze o osmnáctijamkové resorty, k dispozici je také celá řada menších...

všechny zajímavosti

Víte, že

Golfový míček

První golfové míčky byly kožené, plněné peřím. Dnes se golfový míček nesmí znatelně lišit od koule, jeho průměr nesmí být menší než 42,67 mm a nesmí vážit více než 45,93 g. Zajímavostí je, že golfový míček inspiroval za 2. světové války britské konstruktéry k vývoji speciálních skákajících pum pro ničení německých přehrad.

číst další

Hřiště

Navštivte jedno z 112 hřišť

Navštivte jedno
z 112 hřišť

Zde nalezneš golfová hřitě zapojená do Bav se golfem...

všechna hřiště

Akce pro veřejnost

Burza golfového vybavení

Černý Most - Black Bridge Resort

přehled akcí
© Bav se golfem 2021

 

Zadej lokalitu

 

Po zadání tvé lokality ti zobrazíme nabídku nejbližších golfových hrišť. Najdi si svůj balíček a začni hrát golf!

Loading...

Pokračujte zde