Jak se golf vracel po 112 letech na olympiáduGolf je jedním z nejrozšířenějších sportů na světě, ale dlouhá léta se ho paradoxně netýkal největší sportovní svátek, na kterém se scházejí soutěžící pod pěti olympijskými kruhy. V Riu de Janeiru v roce 2016 se golfisté představili po dlouhých 112 letech. Na další olympijský turnaj se můžeme těšit letos.

V programu Olympijských her se přitom golf objevil před dlouhou pauzou v letech 1900 (Paříž) a 1904 (Saint Louis), tedy v době, kdy zdaleka nebyl tak masovým sportem jako dnes. V roce 1900 startovalo dvanáct mužů a deset žen, o čtyři později se uskutečnila pouze mužská soutěž s 77 hráči. Pak nastala velmi dlouhá pauza, přestože význam golfu stále rostl.

Ve skutečnosti by ale stejně na olympiádě nehráli ti nejlepší. Špičkový golf se již dávno profesionalizoval a přestože mezi nejlepšími amatéry nalezneme v každé éře skvělé hráče, dříve či později se naprostá většina přesune mezi profesionály.

Jenže olympijské hnutí se dlouho účasti profesionálních sportovců bránilo. Ještě před padesáti lety pravidla pro účast na Hrách povolovala start pouze těm, kteří za svoje sportování nepřijímají odměnu. Start profesionálů byl legalizován až před 35 lety, v únoru 1986.

Protože i díky stále oblíbenějším televizním přenosům ze špičkových turnajů rostl zájem o velké golfové akce, bylo jen otázkou času, kdy dojde také k olympijskému comebacku. Hlasitě se o něm začalo mluvit na přelomu tisíciletí a v roce 2009 byl návrat zpečetěn, přičemž obnovená premiéra se uskutečnila v roce 2016. 

Právo startu má automaticky 15 nejlepších mužů a žen světového žebříčku. Zbytek šedesátičlenného startovního pole určí redukované pořadí hráčů ze zemí, které nemají v olympijském turnaji dva zástupce. Hned v Riu měl díky tomu zástupce i český golf - v ženské soutěži startovala Klára Spilková, která měla zajištěnu účast i na Hrách 2020 v Japonsku, které však koronavirová pandemie o rok odložila.

Jak moc mají blízko čeští golfisté na letošní olympiádu v Tokiu nyní? V redukovaném pořadí pro 60 nejlepších je (k 1. únoru) mezi muži aktuálně na 48. místě Ondřej Lieser, Klára Spilková se drží na 53. příčce mezi ženami.

Olympijští vítězové v golfu:
1900  Charles Sands/Margaret Abbott (oba USA)
1904  George Lyon (Kanada)
2016  Justin Rose (Anglie)/Inbee Park (Korejská republika)


Foto: Tristan Jones - Ladies European Tour


Zajímavosti

Golf v podzámčí: nádherná zkušenost v krásném prostředí

Golfová hřiště v České republice dokážou překvapit svou rozmanitostí. Hraje se v místech, která prošla důkladnou rekultivací, v krásně zasazených místech v horách a podhůří, předměstí velkých městských...

všechny zajímavosti

Víte, že

Chip

Při úderu zvaný chip míček nejprve překoná krátkou překážku, nerovnost nebo vyšší travní porost a poté se kutálí po greenu směrem k jamce. Jedná se o úder, který hraješ cca 10 metrů od jamky.    

číst další

Hřiště

Navštivte jedno z 112 hřišť

Navštivte jedno
z 112 hřišť

Zde nalezneš golfová hřitě zapojená do Bav se golfem...

všechna hřiště

Akce pro veřejnost

Den žen na golfu na Hluboké

Zámecký Golf Resort Hluboká

přehled akcí
© Bav se golfem 2021

 

Zadej lokalitu

 

Po zadání tvé lokality ti zobrazíme nabídku nejbližších golfových hrišť. Najdi si svůj balíček a začni hrát golf!

Loading...

Pokračujte zde