Hanuš Goldscheider se narodil před sto letyDnes 28. října slaví svátek Česká republika, ale jde také o významné historické datum pro český golf. Přesně před sto lety se narodil Hanuš Goldscheider, významný golfový činovník, velký propagátor golfu a také první prezident České golfové federace po roce 1993.

Hanuš Goldscheider, který během druhé světové války prošel koncentračními tábory v Terezíně a Osvětimi, svou práci v českém golfu zahájil začátkem padesátých let minulého století, kdy byl náš sport uvržen do nucené ilegality. Začátkem šedesátých let se podílel na zformování nově vznikajících oddílů, v roce 1969 byl spoluzakladatelem Československého golfového svazu a v jeho výboru zastával funkci mezinárodního tajemníka.

Ve funkci působil plzeňský rodák víc než dvacet let a největší měrou se zasloužil o znovuzařazení československého golfu do rodiny evropských a světových golfových zemí. Nejednalo se však jen o obnovení členství Československého golfového svazu v Evropské golfové asociaci a o vstup do World Amateur Golf Council, ale hlavně o vytvoření řady osobních kontaktů a přátelských vztahů s významnými osobnostmi světového golfu, což umožnilo účast našich hráčů v řadě zahraničních turnajů včetně světového mistrovství profesionálních družstev World Cup, a také uskutečnit řadu mezinárodních utkání i na klubové úrovni. To vše v době totalitní perzekuce, kdy golf byl sportem třetí kategorie bez jakékoliv státní podpory.

Především zásluhou Hanuše Goldscheidera se v letech 1979 až 1998 v naší zemi konala čtyři amatérská mistrovství Evropy.

Po rozdělení Československa na dva samostatné státy se v roce 1993 Hanuš Goldscheider stal prvním prezidentem České golfové federace a nadále významně ovlivňoval rozvoj tuzemského golfu.

Jeho zásluhou čeští golfisté poznali nejlepší profesionální hráče působící v Evropě při několika turnajích konaných u nás v rámci European Tour nebo Challenge Tour. Z jeho iniciativy byla v roce 1990 založena i PGA České republiky.
Na mezinárodním poli pracoval od roku 1989 po dobu čtyř let jako člen Championship Committee při Evropské golfové asociaci (EGA), další čtyři roky zastupoval Evropu v Rules Committee a dva roky v Komisi pro amatérský status, obě působící při Royal & Ancient St Andrews (R&A). Ve Skotsku sídlící R&A je jedním ze dvou světových řídících golfových orgánů, druhým je americká USGA.

Hanuš Goldscheider byl členem Golf Clubu Praha a čestným členem řady dalších klubů. Za zásluhy o rozvoj golfu byl od roku 1978 členem Royal & Ancient Golf Club of St Andrews.

V roce 2000 se stal členem Síně slávy ČGF, zemřel 28. února 2001.

Jeho jméno nese Nadace Hanuše Goldscheidera pro český golf, která pomáhá rozvoji golfu především se zaměřením na mládež.


Fotografie: Ivan Paggio

Autor textu: Prokop Sedlák


Zajímavosti

Staňte se součástí udržitelného rozvoje

„ Zacházej se Zemí dobře. Nezdědil jsi ji od svých předků, ale dlužíš ji svým dětem. “ Dochované indiánské přísloví odkazuje k myšlence udržitelnosti, která není objevem moderní společnosti, ale tvořila podstatu...

všechny zajímavosti

Víte, že

Par

Každá jamka má svoji normu, které se říká par jamky. Stejně tak i celé hřiště je znormováno svým parem, což je součet všech parů jamek. Tato norma je závislá na obtížnosti a délce dané jamky. Par je počet ran, na který by měl golfista jamku v ideálním případě uhrát. Na hřišti najdeš několik krátkých, tříparových jamek a několik dlouhých, pětiparových jamek. Nejčastější par jamky je 4.

číst další

Hřiště

Navštivte jedno z 112 hřišť

Navštivte jedno
z 112 hřišť

Zde nalezneš golfová hřitě zapojená do Bav se golfem...

všechna hřiště

Akce pro veřejnost

Silvestr 2022

Golf Spa Resort Kunětická Hora

přehled akcí
© Bav se golfem 2022

 

Zadej lokalitu

 

Po zadání tvé lokality ti zobrazíme nabídku nejbližších golfových hrišť. Najdi si svůj balíček a začni hrát golf!

Loading...

Pokračujte zde