90 let ČGF: 2. prosince 1931 se začala psát historie České golfové federace

Na den přesně před 90 lety byla založena první organizace, která byla přímým předchůdcem České golfové federace. Tehdejší Golfový svaz ČSR byl ustanoven 2. prosince 1931 a byl také zvolen první výbor, který začal řídit český golf.

Český golf neměl především po roce 1948 na růžích ustláno, ale klíčových momentů v jeho historii byla celá řada. V posledním pokračování seriálu k 90. výročí si připomeneme hlavní události bohaté historie.

1931
Golf nebyl v tehdejším Československu neznámým sportem, ale jeho největší podporovatelé usoudili, že pro svůj další rozvoj už potřebuje pevné vedení v podobě celorepublikové organizace. Bylo nutné stanovit jednotné handicapy, vypsat oficiální mistrovství na rány i na jamky (první šampionát na rány se hrál už v roce 1930) a také začlenit golf do tehdejších sportovních struktur. Klíčovým datem se stal 2. prosinec 1931, kdy byl ustanoven výbor Golfového svazu ČSR v čele s Františkem Ringhofferem.

1952
Přes těžké časy druhé světové války se dokázal náš sport přenést a oprávněně si sliboval od nových časů další rozvoj, jenže opak byl pravdou. K moci se dostali po únorovém puči v roce 1948 komunisté. Golf byl zatlačen do ústraní a v roce 1952 dokonce na základě usnesení ústředního výboru Sokola vyřazen z uznávaných sportů. Golfové aktivity to naštěstí neukončilo, podařilo se odrazit snahy o ukončení hřišť v Líšnici a Mariánských Lázních, hrály se i národní šampionáty.

1966
Šedesátá léta přinesla společnosti a také golfu novou naději, dokonce i kontakty se zahraničím. V roce 1966 došlo k úplnému uznání golfu a byl postaven na stejnou úroveň jiných sportů. Vznikla Řídící komise golfu, v roce 1969 byl založen Československý golfový svaz.

1989
Jenže následujících dvacet let znovu rozvoji golfu nepřálo. A svobodné časy nastaly až po revoluci v roce 1989. Začal skutečný golfový boom v podobě výstavby nových hřišť a významnému rozšíření členské základny. V roce 1990 byla založena Československá golfová federace, vznikaly první samostatné kluby.

1993
Rozpad federálního Československa přinesl také rozdělení národních golfových svazů. Do stejné doby spadá i vznik současného názvu Česká golfová federace, do čela se postavil Hanuš Goldscheider. O mohutném rozvoji golfu svědčí, že na území Čech, Moravy a Slezska je nyní už 105 znormovaných hřišť a golf se stal šestým nejrozšířenějším tuzemským sportem podle počtu registrovaných hráčů.

ČGF se k bohaté historii hrdě hlásí a v mnohém na ni přímo či nepřímo navazuje. Loni se například po 86 letech vrátila ke společné soutěži amatérů s profesionály. Už v roce 1935 se totiž uskutečnil v Mariánských Lázních národní otevřený šampionát, loni obdobný model připomněla nově založená Czech Open Golf Tour.


 

Autor textu: Petr Halaburda


Zajímavosti

Staňte se součástí udržitelného rozvoje

„ Zacházej se Zemí dobře. Nezdědil jsi ji od svých předků, ale dlužíš ji svým dětem. “ Dochované indiánské přísloví odkazuje k myšlence udržitelnosti, která není objevem moderní společnosti, ale tvořila podstatu moudrosti...

všechny zajímavosti

Víte, že

Golf za bouřky

Hrát golf za bouřky je zakázáno. Golfové hole slouží jako spolehlivý hromosvod, a jelikož se golfista nachází na otevřeném prostranství, je často jediným pravděpodobným cílem úderu blesku. Proto jsou součástí golfového hřiště i altánky, kde se můžeš při nenadálé bouřkové přeháňce schovat před blesky. Jestliže se na hřiště blíží bouřkový mrak, obsluha hřiště upozorní hráče zvukem ze sirény. V takovém případě označ svůj míč na hřišti a utíkej se neprodleně schovat.

číst další

Hřiště

Navštivte jedno z 113 hřišť

Navštivte jedno
z 113 hřišť

Zde nalezneš golfová hřitě zapojená do Bav se golfem...

všechna hřiště

Akce pro veřejnost

Bydlet pod Brdy = milovat golf

PilsnerGolf Resort Hořehledy

přehled akcí
© Bav se golfem 2023

 

Zadej lokalitu

 

Po zadání tvé lokality ti zobrazíme nabídku nejbližších golfových hrišť. Najdi si svůj balíček a začni hrát golf!

Loading...

Pokračujte zde