Večer českého golfu: Slavnostní tradice na závěr roku napíše 26. pokračováníTen nápad se zrodil v roce 1996. Po vzoru ostatních sportů také golf chtěl mít večer, během kterého se sejdou hráči, funkcionáři i podporovatelé sportu, který po roce 1990 začal výrazně růst. V sobotu se veřejnost dozví jména nejlepších českých golfistů už pošestadvacáté.

V roce 1996 se slavnostní večer skutečně uskutečnil poprvé, dnešní název se vžil od následujího ročníku.
S nápadem uspořádat podobnou akci přišel promotér Petr Žák. Myšlenka se zalíbila mně i tehdejšímu prezidentovi Goldscheiderovi a brzy se z toho stala tradice,“ zavzpomínal na zrod akce tehdejší předseda STK Karel Vopička.

Petr Žák nejprve s pomocí partnera (Eurotel) uspořádal premiérové setkání, které bylo oslavou českého golfu, ještě však bez doprovodných anket. Zato byla v rámci večera promítána česká premiéra slavného golfového filmu Zelený svět (v originále Tin Cup).

A od následujícího roku jsme vytvořili společně večer s vyhlášením nejlepších v celé řadě amatérských kategorií. Nejprve se vše odehrávalo v Kině Blaník, později jsme vystřídali i další pražské sály,“ doplnil vzpomínku Vopička, který po řadu let sestavoval scénář Večera českého golfu.

V Kině Blaník vydržel golf s jednoroční přestávkou (2008 v Obecním domě) až do roku 2012. Od té doby se dějiště několikrát změnilo. V letech 2013 - 2015 se golfová sláva přesunula do Kongresového centra Praha, následovaly tři ročníky ve smíchovském Erpet centru (2016 - 2018).

Od roku 2019 Česká golfová federace využívá služeb Slovanského domu, jenže pouze první ročník se odehrál před zaplněným sálem. Už loni musel být kvůli epidemické situaci Večer českého golfu předtočen a následně odvysílán na českém Golf Channelu, letos se bohužel situace bude opakovat.

Vyhlášení nejlepších českých golfistek a golfistů pro rok 2021 bude možné sledovat v premiéře v sobotu 18. prosince od 18:00 opět na kanálu Golf Channel.

Vůbec prvním nejlepším amatérským golfistou byl vyhlášen v roce 1997 Miroslav Holub, od roku 1998 byla samostatně vyhlášena i kategorie golfistek (Petra Kvidová).

V seznamu vítězů najdeme vesměs pozdější úspěšné profesionály, jejichž kategorie je součástí vyhlášení od roku 2019 (Klára Spilková a Stanislav Matuš). Před rokem byli oceněni amatéři Jiří Zuska s Denisou Vodičkovou a profesionálové Klára Spilková s Ondřejem Lieserem.

Hned od druhého ročníku bylo součástí večera také předání Výročních cen. Od roku 2020 jsou uváděni noví členové do Síně slávy ČGF, která má už třicet „obyvatel“ počínaje Hanušem Goldscheiderem (2000) po Zdeňka Klana (2019).


 

Autor textu: Petr Halaburda


Zajímavosti

Golfové klubovny: Od srubů po oceněná architektonická díla

Samostatnou kapitolou nejen na českých hřištích jsou klubovny. Jejich velikost a nabízený komfort nemusí odpovídat automaticky atmosféře, kterou nabízejí. Někde vystačí se stylovým srubem, další objekty sloužily jiným...

všechny zajímavosti

Víte, že

Tlustý grip

Nedílnou součástí golfové hole je grip (držadlo). Jak ale vybrat ten správný, ten, který ti padne přesně do ruky? Není grip jako grip. Hráčům s delšími prsty se doporučuje o něco tlustší grip než je standardní tloušťka. Hráčům s kratšími prsty by si zase měl o něco lépe vyhovovat tenčí grip. Pokud uvažuješ jen o mírně tlustším gripu, kontaktuj odborníka, který ti grip podlepí páskami. V každém případě si nejprve tloušťku gripu osahej a vyzkoušej s holí několik ran, než si nový grip koupíš. Pár let jsou v trendu mimořádně tlusté gripy pro...

číst další

Hřiště

Navštivte jedno z 112 hřišť

Navštivte jedno
z 112 hřišť

Zde nalezneš golfová hřitě zapojená do Bav se golfem...

všechna hřiště

Akce pro veřejnost

Opening Day

Green Golf Indoor Studio

přehled akcí
© Bav se golfem 2022

 

Zadej lokalitu

 

Po zadání tvé lokality ti zobrazíme nabídku nejbližších golfových hrišť. Najdi si svůj balíček a začni hrát golf!

Loading...

Pokračujte zde