Golf stále více láká také hendikepované sportovce

Golf je sportem pro každého. O tom, že nejde rozhodně o frázi, svědčí neustále se zvyšující počty hendikepovaných hráčů. Na českých hřištích jsou po řadu let pořádány významné mezinárodní turnaje, reprezentační výběr pořádá společné tréninkové kempy, každým rokem přibývají do jeho řad noví talentovaní golfisté.

Česká golfová asociace hendikepovaných (CZDGA) dává šanci každým rokem novým hráčům, kteří chtějí právě ke golfu nasměrovat své sportovní aktivity přes svá zdravotní postižení. A tak na turnajích můžete vidět hráče po amputaci horních i dolních končetin, po ochrnutí od narození či po úrazech, vozíčkáře, hráče se zrakovým nebo sluchovým postižením, mozkovou obrnou, roztroušenou sklerózou či s neurologickým onemocněním, které postihuje pohybový aparát.

Protože počet hendikepovaných hráčů v tuzemsku stále přibývá, vzniklo už několik tréninkových center, kde je připraveno materiální i technické vybavení, asistence, ale také speciálně vyškolení trenéři paragolfu a dostupné odborné konzultace lékařů, fyzioterapeutů a protetiků. Navíc po celé republice jsou i partnerská hřiště, která jsou zapojena do projektu Golf bez bariér.

A pod vedením hlavního trenéra paragolfové reprezentace (Pavel Ambrož) se odehrávají také pravidelná soustředění výběru včetně zimních kempů v Golfcentru Čechie. I proto čeští hráči také sbírají pravidelně sportovní úspěchy v mezinárodní konkurenci. Pravidelně startují ve světové sérii EDGA Golf Tour a získávají obdobně jako jiní výkonnostní golfisté body do světového žebříčku.

CZDGA pravidelně pořádá významné mezinárodní turnaje, již desetkrát se uskutečnil na českých hřištích Světový pohár paragolfistů, naposledy v červenci loňského roku v Golf Resortu Black Bridge.

Vyhlášení nejlepších hráčů je tradičně součástí Večera českého golfu pořádaného Českou golfovou federací. Naposledy Výroční cenu České golfové asociace hendikepovaných obdržel Jan Procházka, který zvítězil na turnaji Světového poháru a stal se rovněž mistrem Evropy v kategorii stableford na příští dva roky.

Informace o akcích paragolfistů naleznete na webu České golfové asociace hendikepovaných.

Foto: Česká golfová asociace hendikepovaných

Autor textu: Petr Halaburda


Zajímavosti

Jak začít s golfem? Na co se ptáte, před první návštěvou.

Předpokládejme, že jste v golfovém prostředí naprostý nováček. A v duchu možná trochu tápete, co vlastně je nutné splnit, než se poprvé pokusím odpálit golfový míček? Na co se máte zeptat, až zavoláte na recepci...

všechny zajímavosti

Víte, že

Týčko

Na začátku byla hromádka hlíny, na kterou si hráč před odpalem položil míček. Znamenalo to však, že golfista měl stále špinavé ruce. Proto George F. Grant - jihoafrický dentista - vynalezl dřevěný kolíček, který se zatlačil do země a na něj se postavil míček. Týčko se v nezměněné podobě používá dodnes. Týčko zapichuj do trávníku tak, že si napřed vložíš do dlaně míč a teprve pak zatlačíš na týčko přes plochu míče. Má to hned dvě výhody: půjde ti to snadněji a míček bude rovnou ležet na týčku.

číst další

Hřiště

Navštivte jedno z 117 hřišť

Navštivte jedno
z 117 hřišť

Zde nalezneš golfová hřitě zapojená do Bav se golfem...

všechna hřiště
© Bav se golfem 2024

 

Zadej lokalitu

 

Po zadání tvé lokality ti zobrazíme nabídku nejbližších golfových hrišť. Najdi si svůj balíček a začni hrát golf!

Loading...

Pokračujte zde